Köklerimizden gelen kadim bilgilerle zeytinyağlarımızı sağlık için üretiyoruz

Sağlık için zeytinyağı ilkesi ile Nurlan Yusifov tarafından Çanakkale Assos’ta kurulan Buta Assos firması kurulduğu günden bugüne sıfır atık ilkesi ile sağlık için zeytinyağı üretmeye devam ediyor.

Zeytinlerimizin yetiştirilmesinden, sofralarınıza ulaşmasına kadarki her süreci titizlikle yönetiyoruz. Asıl amacımız zeytinyağı üretmek değil; sağlıklı, doğal ve ekolojik döngü ile uyum içinde olacak zeytinyağı üretebilmek. Üretim tesisimizin kurulacağı yer dahi bu doğrultuda seçilmiştir. Üretim tesisimiz hava kirliliği başta olmak üzere tüm olumsuz dış etkenlerden uzak olabilmesi için zeytinliğimizin hemen yanı başında yerleşim yerlerinden ve araç trafiğinin bulunmadığı bir noktaya konumlandırılmıştır.

Ülkemizdeki her zeytin ağacına sahip çıkmak istiyoruz

Ülkemizin özellikle Akdeniz ve Ege bölgeleri antik çağlardan bu yana zeytinyağı üretiminin yapıldığı önemli noktalardandır. Binlerce yıldır bölge halklarının ana geçim kaynağı olmuş ve bölgenin gelişerek zenginleşmesini sağlamıştır. Günümüze kalıntıları ulaşan dönemin önemli antik şehirleri zeytinyağının bereketi üzerinde yükselmiştir. Bizlerde Buta Assos olarak geçmişten devraldığımız bu büyük mirası geliştirerek gelecek kuşaklara emanet etmek istiyoruz. Bu sebeple ülkemizdeki her zeytin ağacı bizim için çok kıymetli ve hepsine sahip çıkmak istiyoruz.

Neden Buta Assos?

Zeytinyağı sıkım tesisimiz, lezzetin ve sağlığın eşsiz birleşimini elde etmek için şehirden uzakta, Assos‘un bereketli topraklarında, zeytinliğimize bitişik olarak kurulmuştur.


Sıkım tesislerimizde İtalya’dan temin edilen ve dünyanın en önde gelen zeytinyağı ekstraksiyon sistemi olan Mori-Tem‘i kullanıyoruz. Sektörü daima takip ederek yöntemlerimizin güncelliğini ve kalitesini en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz.