ZEYTİNYAĞININ EN SAĞLIKLI HALİ: BUTA ASSOS ZEYTİNYAĞI

Buta Assos zeytinyağı sıkım tesisimiz, en kaliteli zeytinyağını elde etmek amacıyla şehirden ve araç trafiğinden uzak, zeytinliğimize bitişik olarak kurulmuştur. Çevresel olumsuz faktörleri sıfıra indirerek, sağlıklı, sürdürülebilir ve ekolojik döngü ile uyumlu bir şekilde zeytinyağı üretmek temel amacımızdır.

Buta Assos olarak mevsiminden önce erken hasat ettiğimiz zeytinlerimizi, İtalya’dan temin edilen ve dünyanın en ileri soğuk sıkım teknolojisi olan Mori – Tem teknolojisi ile sıkıyoruz. Sektörü daima takip ederek zeytinyağlarımızın kalitesini her zaman en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz.

İş güvenliğini ve hijyeni her zaman en yüksek önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. 

ZEYTİNYAĞINI ELDE ETME SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Özenle yetiştirdiğimiz zeytin ağaçlarımızdan, mevsiminden önce yeşilken elle hasat edilen zeytinler, Buta Assos’un soğuk sıkım tesisine toprağa değmeden aynı gün ulaşıyor. Mori – Tem teknolojisi ile gerçekleştirilen soğuk sıkım işlemine başlamadan önce, erken hasat edilen sıcak zeytinler soğuk su ile yıkanarak soğutuluyor.

Bu işlem sonrasında, kırıcı ünitemizde hamur haline getirilen zeytinler, dikey malaksörlerde işlenerek yüksek polifenol oranını ortaya çıkarıyor. Soğuk sıkım süreçlerinde devam eden soğutma işlemi, asit oranını en düşük seviyede tutarak zeytinin içindeki faydalı bileşenleri en yüksek seviyeye çıkarılmasını amaçlıyor.

ZEYTİNYAĞININ SIKIMI KADAR ÖNEMLİ BİR BAŞKA KONU: ZEYTİNYAĞININ DEPOLANMASI

Buta Assos olarak zeytinyağı üretimi sürecinin her adımına dikkat ediyor ve sofralarınıza lezzetli ve sağlıklı zeytinyağlarını ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu sebeple depolama süreci de tıpkı soğuk sıkım süreci gibi özen gerektiren bir iş. Selülozik kâğıt filtresi kullanarak tortularından arındırdığımız zeytinyağlarının bu sayede saklama ömrünü doğal yollarla arttırmış oluyoruz. Soğuk sıkım süreci tamamlanan, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarını gıda saklanmasına uygun ısı, ışık ve oksijen gibi zeytinyağına zarar verecek etkenlerden uzak, çelik tanklara alıyoruz.

Tankların üzerine azot gazı ekleyerek zeytinyağının hava ile temasını kesiyor ve tankları her zaman 16 – 18 derecede saklıyoruz.

ZEYTİNYAĞLARIMIZ SİPARİŞİNİZLE BİRLİKTE SİZE ÖZEL OLARAK ŞİŞELENİYOR

Siz sipariş verene kadar özel tanklarda beklettiğimiz erken hasat soğuk sıkım zeytinyağları, siparişiniz ile şişelere azot gazı üflemesi yapılıp temizlendikten sonra tanklardan, ışığa karşı koruyucu koyu renkteki şişelerimize dolduruluyor ve yola çıkıyor.

SIFIR ATIK PRENSİBİ İLE ÇALIŞIYORUZ

 

Buta Assos olarak doğanın bize sunduğu lezzet ve sağlığa saygı duyuyoruz. Üretimimizin her aşamasında ekolojik dengeye saygılı ve sürdürülebilir bir üretim anlayışı ile çalışıyoruz. Sıfır atık prensibi ile kurduğumuz Buta Assos olarak doğa ile uyumlu bir biçimde çalışıyor ve bu toprakların zengin mirasını gelecek kuşaklara emanet edebilmek için gayret ediyoruz.