DALINDAN SOFRALARA ASSOS’UN ZEYTİNLERİ!

Erken ve doğru hasat edilmiş Assos’un zeytinlerini soğuk sıkım yaparak filtrelerimizden geçiriyoruz, oksijenle temasını kesip tanklarımızda bekletiyoruz ve koyu renk cam şişelerimizde sizin beğenilerinize sunuyoruz.

Düşük asit oranına sahip zeytinyağımız içerisindeki yüksek polifenol değerleri, meyvemsilik, acılık ve yakıcılık gibi duyusal özellikleriyle çiğ tüketime uygundur.

ÜRETİM DEĞERLERİMİZ

Zeytinyağının lezzetini, kokusunu ve besin değerlerini korumak için sıkım sırasında kullanılan suyun sıcaklığı maksimum 26 °C (derece santigrat) olmalıdır. Buta Assos olarak kullandığımız Mori-Tem teknolojisinde suyun sıcaklığı bilgisayar kontrolünde ayarlanır.

OKSİJENLE TEMASSIZ

Üretimde kullandığımız cihazlarımız zeytin tipine göre farklı çalışabilir ve bu sayede farklı aroma ve polifenol değerlerinde yağlar üretebilir. Tüm üretim süreci yüksek hızda çalışmak üzere tasarlanmıştır ve bu sayede hiçbir aşamada oksijenle temas etmeden BUTA ASSOS lezzeti üretilir.

SİPARİŞ SONRASI DOLUM

BUTA ASSOS Zeytinyağları, tanklarda muhafaza edilmek üzere depolanmadan önce selülozik kağıt filtresi kullanılarak tortularından arındırılır. Bu sayede saklama ömrü mümkün olan en uzun süreye çıkarılır. Hazır hale gelen yağlar gıda muhafaza etmeye uygun çelik tanklarda, havayla temasını önlemek için azot kullanılarak 14-16 derecede saklanır. 

İnternet sitemizden verilen siparişlerde zeytinyağı, azot gazı üflemesiyle temizlenen şişelere doğrudan tanklardan doldurulur. Yağın tazeliğini korumak için seçilmiş özel kapaklı koyu renk şişelerimiz siparişinize özel olarak doldurulup yola çıkar.

YÜKSEK ÜRETİM KALİTESİ

Tercih ettiğimiz Ayvacık ve çevresinde bulunan yerel zeytinliklerden, toprağa değmeden ve erken hasat ettiğimiz zeytinlerin yüksek polifenol değerlerine sahip olması için üretim tesisine girdiği andan itibaren soğutulmakta ve tüm süreç boyunca soğuk olarak işlenmektedir. Soğuk sıkım tekniği zeytinden alınan verimi düşürse de karşılığında, bir şifa kaynağı sayılabilecek özellikte zeytinin tadını ve aromasını zengin bir şekilde koruyan kaliteli zeytinyağı elde edilmektedir.

Zeytinyağı Sıkımında Mori-Tem Teknolojisi

Sıkım tesislerimizde İtalya’dan temin edilen ve dünyanın en önde gelen sıkım tekniği olan Mori-Tem‘i kullanıyoruz. Sektörü daima takip ederek yöntemlerimizin güncelliğini ve kalitesini en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz.