YÜKSEK POLİFENOLLÜ EŞSİZ LEZZET

DALINDAN SOFRALARA ASSOS’UN ZEYTİNLERİ!

Erken ve doğru hasat edilmiş Assos’un zeytinlerini soğuk sıkım yaparak filtrelerimizden geçiriyoruz, oksijenle temasını kesip tanklarımızda bekletiyoruz ve koyu renk cam şişelerimizde sizin beğenilerinize sunuyoruz.

Düşük asit oranına sahip zeytinyağımız içerisindeki yüksek polifenol değerleri, meyvemsilik, acılık ve yakıcılık gibi duyusal özellikleriyle çiğ tüketime uygundur.

BUTA ASSOS

Zeytinyağı sıkım tesisimiz, lezzetin ve sağlığın eşsiz birleşimini elde etmek için şehirden uzakta, Assos‘un bereketli topraklarında, zeytinliğimize bitişik olarak kurulmuştur.  

Sıkım tesislerimizde İtalya’dan temin edilen ve dünyanın en önde gelen sıkım tekniği olan Mori-Tem‘i kullanıyoruz. Sektörü daima takip ederek yöntemlerimizin güncelliğini ve kalitesini en üst seviyede tutmayı amaçlıyoruz.

HEDEFİMİZ

Kurucumuz Nurlan Yusifov önderliğinde büyük özveri ile çalışan ekibimiz yüksek kaliteli zeytinyağı üretmeyi, korumayı, tüketicilerde zeytinyağı bilincinin oluşmasını ve Türk zeytinyağının kalitesini dünyada temsil etmeyi hedeflemektedir.

Alışkanlıklarınızı değiştirecek ve damağınızda unutulmaz bir tat bırakacak Buta Assos zeytinyağlarını beğeninize sunarız.